Obecnie coraz więcej dociera do nas informacji o kolejnych tragicznych w skutkach zanieczyszczeniach środowiska. Mimo dość dużej kultury i obycia społeczeństwa, nadal słyszy się o porzucaniu śmieci w lasach czy nadmiernej ilości kupowanych reklamówek. 22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, to wspaniałe święto zachęca wiele osób i organizacji do proaktywnej działalności. Organizowane są masowe sprzątania lasów i lekcje o ekologii. Jednak chciałabym, żeby wszyscy pamiętali o ekologii nie tylko raz do roku. Każdy z nas może wiele zrobić dla tej planety. Mam dla Was pięć rad,  jak w prosty sposób możecie być bardziej eko i nie zwariować:).

 

1.Zawsze miej w torebce lub w aucie torbę na zakupy

Nakaz płatnych torebek plastikowych miał wyrobić w nas nawyk korzystania z wielorazowych toreb. Jednak nadal wiele osób przypomina sobie, że nie zabrało wielorazowej torby dopiero w kolejce do kasy. Najprostszym sposobem jest nawyk wożenia w aucie lub kupienia zwijanej torby, którą możemy mieć zawsze ze sobą.

2.Zrezygnuj z plastikowych opakowań na żywność

Umówmy się, plastikowe opakowania na żywność ani nie są estetyczne, ani zazwyczaj zdrowe. Do produkcji ich wykorzystuje się masę zbędnego plastiku. Znacznie lepiej do trzymania żywności sprawdzą się szklane, estetyczne opakowania. Jednak jeśli szukacie pojemników do pracy i zależy Wam także na lekkiej masie, to znajdźcie takie, stworzone z 100% biodegradowalnego surowca i przeznaczone do przechowywania żywności. Takie pudełka będą zdrowe zarówno dla Was, jak i środowiska.:)

 

3.Nie marnuj jedzenia

Szacuje się, że przeciętny Polak marnuje ok. 240 kilogramów żywności rocznie! Ta ogromna liczba stawia nas na już piątym miejscu w Europie, wśród krajów marnujących jedzenie. Tak wysoka pozycja w tym niechlubny rankingu powinna dać nam do myślenia. Marnując jedzenie, wyrzucamy do kosza nasz czas i pieniądze. Jeżeli w Waszej lodówce zalega żywność, a np. wyjeżdżacie na weekend, to wtedy warto oddać żywność do tzw. Jadłodzielni. W Warszawie jest kilka takich miejsc, w których możesz zostawić jedzenie dla innych, jeśli nie jesteś w stanie go zagospodarować. Dobrą metodą jest wygospodarowanie jednej półki w lodówce na produkty z pierwszeństwem zjedzenia. Najlepiej, żeby była to półka na wprost naszych oczu, gdy otwieramy lodówkę, dzięki temu po te produkty będziemy sięgać w pierwszej kolejności.

 

4.Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach zainwestuj w filtry

Obecnie w dobie filtrów węglowych i innych, kupowanie wody w plastikowych butelkach nie ma rozsądnego wytłumaczenia. Zainwestuj w filtr kranowy lub dzbanek filtrujący. Taki wydatek dość szybko się zwróci, a Ty nie będziesz musiał dźwigać zgrzewek z wodą.

5.Zrezygnuj z plastikowych słomek

Do tej inicjatywy przyłączyło się już jakiś czas temu wiele zachodnich restauracji, gdy w 2015 roku opublikowano filmy, na którym widzimy żółwia morskiego niemogącego oddychać z powodu plastikowych słomek obecnych w jego nozdrzach. Słuszny trend rezygnacji z plastikowych słomek, jakiś czas temu zawitał do Warszawy dzięki akcji Aretą Szpury oraz fundacji Lonely Whale, „Tu pijesz bez słomki”.

Warto zobaczyć:

Cykl dokumentalny na Netflixie „Nasza planeta” jestem w 100% oczarowana. Już jakiś czas temu, rekomendowałam go na moim Instagramie. Polecam oglądać całą rodziną. Oglądając ten cykl, nie tylko nacieszymy oko pięknymi widokami, ale także możemy się wiele nauczyć o naszej planecie.

 

Książka Farmagedon: Rzeczywisty koszt taniego mięsa” autorstwa Philip Lymbery, Isabel Oakeshott. Tak jak wielokrotnie wspominałam, nasza rodzina przestała spożywać mięso. Wszyscy zauważyliśmy dużą poprawę samopoczucia. To, że ja nie jem mięsa, absolutnie nie znaczy, że Ty również musisz. Każdy z nas jest inny i ma inne wartości i potrzeby. Jednak jeśli chcesz poznać prawdziwe kulisy przemysłowego chowu zwierząt i zrozumieć rzeczywistą cenę jedzenia mięsa to jest to lektura dla Ciebie.

 

„Ścigając Koralowce”– polecam w szczególności fanom nurkowania. Przepiękne obrazy, twórcy wyjaśniają czym tak naprawdę są koralowce i dlaczego od ich istnienia uzależnia się dalsze życie naszej planety. Niestety w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat większość podwodnych raf koralowych zniknęła. Głównym winowajcą tej zmiany jest ocieplenie klimatu.

 

„Plastikowy ocean”

Dokument opowiadający o zaśmieceniu oceanów plastikowymi odpadami i jego wpływie na środowisko.