Majówka zbliża się do nas wielkimi krokami. Warto zawczasu zaplanować i zorganizować wspólny wypad. Przygotowałam dla Was 3 miejsca, które według mnie warte są odwiedzenia w długi majowy weekend. Pierwszy z nich jest Islandia.: )

 

Upór, siła i wewnętrzny spokój to cechy charakteryzujące mieszkańców tego kraju. Islandczycy od najmłodszych lat kształtują swój organizm, tak by móc przetrwać w ciężkich warunkach atmosferycznych. Nic dziwnego, że z tego regionu wywodzą się najlepsze zawodniczki cross fit games.

Na Islandię zawitaliśmy w 2016 roku w czasie produkcji programu „Iron Majdan” gdzie moim i Radosława zdaniem było zmierzyć się z największymi wyzwaniami czekającymi na nas w odwiedzanych krajach. Przenikliwy chłód i wiatr, tak właśnie przywitała nas Islandia. Choć byliśmy przygotowani na niższe temperatury, to nasz organizm potrzebował dłuższej chwili, żebyśmy mogli przyzwyczaić się do ciężkiego wiatru. Do miejsca naszego pierwszego zadania jechaliśmy kilka godzin autem, w głąb lądu. Wraz z ubiegającym czasem z naszego horyzontu znikały po kolei wszelkie oznaki cywilizacji. Dookoła nas roztaczał się typowy Islandzki krajobraz pełen łąk, wodospadów i w oddali wyłaniających się szczytów gór.

Wszystkich tych, którzy ciekawi są tego, jak udało nam się przeżyć wizytę na Islandii, zachęcam do obejrzenia odcinka programu: https://player.pl/programy-online/iron-majdan-odcinki,9514/odcinek-2,S01E02,95235

Poniżej przygotowałam dla Was kilka wskazówek pomocnych w czasie planowania podróży na Islandię:)

 

1.Wynajmij samochód z wyprzedzeniem

 

 

Islandia jest bardzo pięknym i zróżnicowanym przyrodniczo krajem. Na tej ​wyspie ​pochodzenia wulkanicznego znajdziemy liczne wodospady, jaskinie, lodowce, ale jedynym środkiem transportu, jakim możemy do nich dotrzeć to wynajęte auto. Warto zainteresować się tematem z wyprzedzeniem

i jeszcze będąc w Polsce zarezerwować wybrane auto. Większość wypożyczalni znajduje się w Reykjaviku stolicy Islandii, która oddalona jest ok.50 km od lotniska. Decydując się na auto z lotniskowej wypożyczalni, zaoszczędzicie czas. Na Islandii czeka Was wiele kamienistych dróg dlatego warto tak jak przy standardowym wypożyczaniu auta dokładnie przeanalizować kwestię ubezpieczania i porobić zdjęcia w dniu odbioru auta.

 

2.Zaplanuj termin zwiedzania

 

W zależności, w jakim charakterze zamierzasz odwiedzić ten piękny kraj, to warto wybrać odpowiedni termin. ​Lato (czerwiec-sierpień) jest najbardziej popularne wśród turystów. Temperatura wynosi ponad 15 stopni Celsjusza. Możesz szczęśliwie odwiedzić wszystkie miejsca i skusić się na nocleg w namiocie (nie polecam):). Z drugiej strony jest to okres największego tłumu i najrzadszego występowania zorzy polarnej.

 

Natomiast jeżeli chcesz odkrywać mroźną Islandię i wyruszyć jako poszukiwacz zorzy to najlepiej jest wybrać się zimą lub jesienią. Warto na bieżąco sprawdzać możliwość pojawienia się zorzy na stronie ​Northern Lights forecast.

 

3.Ustal trasę podróży

Większość zwiedzających wybiera się do tego kraju na 5 lub 10-dniowy pobyt. Jeżeli decydujecie się na dłuższy pobyt, warto objechać całą wyspę wraz z północną jej częścią. Natomiast pobyt 5-dniowy lepiej zakończyć w połowie wyspy. Niezależnie na jak długo jedziecie, większość przewodników rekomenduje zwiedzanie wyspy od dolnej części i zakończenie jej w stolicy- Reykjaviku. Zwiedzanie tego urokliwego miasta nie powinno zająć dłużej niż pół dnia, warto w ten sam dzień wieczorem zarezerwować sobie pobyt w pobliskim Blue Lagoon.

 

4.Blue Lagoon

 

Najbardziej popularną atrakcją turystyczną na Islandii jest- Blue Lagoon. Jest to kąpielisko stworzone ze źródeł termalnych, położone ok. 20 km od lotniska i 39 km od Reykjaviku. W czasie sezonu wakacyjnego to miejsce jest dość przepełnione, ale na pewno warte odwiedzenia. Podobnie jak wiele innych atrakcji, możemy wcześniej wykupić bilety on-line, dzięki temu unikniemy czekania w kolejkach. Jeżeli nie lubicie typowych turystycznych miejscówek, a chcielibyście skorzystać z geotermalnych źródeł, możecie wybrać się do mniejszego ośrodka. Na Islandii znajduje się mnóstwo źródeł m.in. Secret Lagoon​ (3 razy tańsza od Blue Lagoon).

 

5.Pieniądze

 

Walutą Islandii jest islandzka korona 1000 ISK to ok. 30 zł:) Nie warto wymieniać zbyt dużej ilości gotówki. Karta kredytowa na Islandii w zupełności wystarcza. Gotówka potrzebna będzie do opłacenia przejazdu przez 1 lub 2 tunele i ewentualnej opłaty publicznych toalet.

 

6.Zabierz bidon na wycieczkę

 

Od lat jestem przeciwniczką kupowania wody w plastikowych butelkach. Nie dość, że mają one tragiczny wpływ na środowisko, to woda z nich nie należy do najzdrowszych. Podróżując na Islandię, warto zaopatrzyć się w szklany bidon i uzupełniać go o tzw.​„kranówkę”. Woda znajdująca się w islandzkich kranach jest jedną z najczystszych na świecie.

7.Pogoda

„Jeśli nie podoba Ci się aktualna pogoda, poczekaj tylko pięć minut” ​to słynne islandzkie przysłowie. Wybierając się na dłuższą wycieczkę, warto zabezpieczyć się w dodatkowe ubrania oraz płaszcze przeciwdeszczowe. Islandczycy żartują, że mając szczęście, turystę może spotkać jednego dnia: śnieg, grad, słońce i wiatr a temperatura w ciągu dnia jest w stanie wahać się o 10 stopni. Co więcej, należy pamiętać, że w szczególności zimową porą słońce na Islandii zachodzi znacznie wcześniej niż w Polsce. Za każdym razem, gdy postanowicie zwiedzić jedną z atrakcji, zabierzecie ze sobą z auta latarki.

 

8.Spakuj przydatne rzeczy

Wybierając się na Islandię, należy pamiętać, że jest to kraj, w którym cieple ubrania sportowe i znienawidzone przez mnie polary są niezbędne.:) Naprawdę nie warto pakować innych ubrań niż te sportowe. Nawet w stolicy ludzie raczej ubierają się w wygodnie i sportowo. Oto lista rekomendowanych rzeczy, które warto zabrać na Islandię:

-kosmetyki z filtrami ochronnymi

-butelka na wodę

-termos

-okulary przeciwsłoneczne

-buty trekingowe

-adidasy

-bielizna termiczna

-kurtki przeciwdeszczowe

-plecaki

-latarka

-polar <3

-ciepłe spodnie

-aparat, bo Islandia to kraj, który od wielu lat przyciąga miłośników fotografii i całkiem słusznie. Znajdziemy tu imponujące krajobrazy zapierające dech w piersiach. ​Wyspa jest niezwykle zróżnicowana i swoim krajobrazem pięknie ukazujące potęgę natury. Nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem, to na taki wyjazd warto wypożyczyć aparat.

 

Jeżeli chcecie poznać miejsca, które według mnie warte są obejrzenia na Islandii to zachęcam do lektury, mojego poprzedniego wpisu o tym malowniczym kraju: http://rozenekmajdan.com/islandia-maly-subiektywny-przewodnik/.

Podstawowe informacje o Islandii:

Walutą jest Korona Islandzka (ISK)

Obecny kurs to: 1 PLN to około 31.63 ISK.

Czas: minus 1 godzina, względem czasu polskiego.

Transport na Islandię: Z Warszawy lot bezpośredni trwa ok. 4 godzin.